Rejestr Gospodarstwa Rolnego Józefa Michalskiego z Kopojna

Niezwykle cenny i unikalny dokument został mi przekazany przez Tomasza Michalskiego podczas mojej ostatniej wizyty rok temu w Zagórowie. Jest to książka, w której znaleźć można wpisy dotyczące codziennych spraw rolnika, a właściwie rejestr kupna i sprzedaży ziemi, zwierząt i innych artykułów związanych bezpośrednio z prowadzeniem gospodarstwa rolnego. Rejestr jest aktualnie w posiadaniu rodziny Michalskich zamieszkałej w  Kopojnie i dzięki uprzejmości i za zgodą Pana Edwarda Michalskiego możemy ten dokument tutaj Państwu pokazać. Pierwszy wpis w rejestrze jest z 1938 roku, choć umieszczony w jego środku tej książki z jakiegoś powodu. Jest to dokładny opis pól i łąk, będących w posiadaniu Józefa Michalskiego; ciekawostką tutaj jest zamieszczone arytmetyczne relacje między morgami, hektarami i innymi jednostkami powierzchi i odległości używanymi w administracji gospodarstwa. Większość wpisów pochodzi z lat powojennych z okresu 1945 – 1963, choć można też znalęźć zupełnie niedawny wpis z 2002 roku. Można w tym rejestrze znaleźć także informacje o cenach ziemi, zboża i różnych zwierząt hodowlanych, ale także inne, dotyczące codziennych spraw rodzinnych. Interesujące też jest umieszczenie w kontekście różnych transakcji również nazwisk innych mieszkańców Kopojna i okolic, być może ktoś z Państwa znajdzie tutaj jakieś ślady swojej rodziny. Dowiedzieć się też można, że motorower kupiony w 1963 roku kosztował 4800 zł, choć nie wiemy jakiej był marki. Domyśleć się można, że to Komar, najbardziej popularny w tamtych czasach. Wewnątrz okładki jest tajemniczy wpis ołówkiem –  „Cyganka mu wróżyła, w poniedziałek umrze”. O kogo chodzi – nie wiemy, może ktoś w rodzinie Michalskich będzie to zdarzenie pamiętał? Wiele wpisów dotyczy nie tylko zwierząt i plonów, np. – „15 marca 1950 roku kupiłem radio do spółki z B. Kukulskim”, lub całkiem arcyciekawy – „Ludowa Polska w dniu spisu 3 grudnia 1950 roku wynosiła 24 miliony 976 tysięcy 926 osób w tym mężczyzn 11 milionów 912 tysięcy 514 kobiet 13 milionów 64 tysiące 412 osób”. Prawie dwa miliony więcej kobiet to zapewne rezultat kilka lat temu zaledwie zakończonej II wojny światowej.

http://flash-pub.com/pub/ebooks/cf00500679/index.php

 

Jest to wyjątkowo ciekawy dokument dla mnie personalnie, jako że w latach 60-tych spędzałem jako dziecko coroczne wakacje w Zagórowie, prawdopodobnie ocierając sie tu i tam o postacie wymienione w tym rejestrze i nie zdając sobie sprawy aż do 2018 roku, że to była moja bliska rodzina.

Rejestr jaki tutaj publikujemy został opracowany pod względem przejrzystości – usunięte zostały strony, na których nie było żadnych wpisów, jak również usunęliśmy informacje, które uznaliśmy za prywatne i dotyczące osób żyjących. Proponujemy również inną formę tej książki, bardziej plastyczną i dostosowaną do dzisiejszych standartów wydawnictw elektronicznych, tzw. Flipbook, pozwalającą przewracać kartki, jak w prawdziwej wydrukowanej książce. Kliknięcie na link umieszczony bezpośrednio pod fotografią rejestru otworzy go bezpośrednio w wyszukiwarce internetowej (prosimy być cierpliwi, książka jest duża i jej otwarcie zajmuje kilkanaście sekund) .

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s