Księga Pamiątkowa O.S.P w Zagórowie

Wydarzenia towarzyszące powstaniu zagórowskiej straży ogniowej relacjonowała  ponad wiek temu Gazeta Kaliska takimi słowami :

27-go września odbyła się uroczystość otwarcia straży ogniowej ochotniczej w Zagórowie.

Od wczesnego rana miasteczko przybrało wygląd świąteczny; od g. 8-ej straż ogniowa w komplecie wyczekiwała przybycia zaproszonych straży: kaliskiej, konińskiej, słupeckiej i pyzdrskiej. Na wszystkie drogi wysłano strażaków konnych. Koło godz. 9-ej konny strażak dał znać, że zbliża się straż słupecka – na przywitanie której straż zagórowska w komplecie z orkiestrą swoją wyruszyła na szosę, gdzie nastąpiło spotkanie i przywitanie najbliższej sąsiadki.
Po wprowadzeniu straży słupeckiej, bezzwłocznie udano się po straż pyzdrską i jednocześnie prawie przybyli delegaci straży konińskiej szosą na Słupcę. O godzinie 11-ej rozpoczęła się uroczystość Mszą św., odprawioną przez czcigodnego księdza Fibicha proboszcza w Lądzie. Podczas Mszy św. chóry amatorskie, oraz orkiestra, wykonały utwory religijne bardzo starannie.

Po nabożeństwie proboszcz miejscowy czcigodny ksiądz Pęcherski, przemówił do nowoutworzonej straży ogniowej, gości zaproszonych i władzy, w słowach godnych najwyższego uznania.

Po poświęceniu narzędzi ogniowych ustawionych na placu przed szopą i po podpisaniu pergaminu przez delegatów i gości zaproszonych, przemawiali: Naczelnik powiatu wznosząc okrzyk na cześć Najjaśniejszego Pana, delegat straży konińskiej pan Świtalski, naczelnik straży słupeckiej p. doktór Gutowski, naczelnik straży pyzdrskiej pan Żukowski, prezes straży zagórowskiej p. Ścigalski i naczelnik tejże straży p. doktór Lidmanowski. Następnie miasto podejmowało śniadaniem przybyłe na uroczystość straże ogniowe, zaś pp.: Ścigalski i dr Lidmanowski zaproszonych gości.

 Gazeta Kaliska z dnia 10.10.1900, nr 229, s. 2. 

W dniu jutrzejszym Ochotnicza Straż Pożarna w Zagórowie rozpoczyna świętowanie Jubileuszu 120-lecia istnienia. Z tej okazji wraz z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy w Zagórowie mamy przyjemność przedstawić Państwu dokument  bardzo ważny dla „Jubilatki” :

ksiegaokladka

Spisywana od 1946 roku Księga Pamiątkowa stanowi skarbnicę relacji z działalności zagórowskiej straży ogniowej, zawiera oryginalne podpisy druhów i absolutnie unikatowe zdobienia kart, wykonane własnoręcznie przez pierwszego ze spisujących księgę kronikarzy. Oryginał – dzięki uprzejmości Prezesa O.S.P. w Zagórowie, pana Bogdana Matczaka, który księgę zachował i przekazał – przechowywany jest w zbiorach Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Zagórowie i tam został przez Katarzynę Połom ( na co dzień bibliotekarkę ) zdigitalizowany.  Warto zajrzeć i zagłębić się w tej niezwykłej lekturze klikając na poniższy link:

KSIĘGA PAMIĄTKOWA OSP w ZAGÓROWIE

Oryginał księgi można obejrzeć w siedzibie Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Zagórowie w godzinach pracy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s