Zagórów – Miejsce z Historią to pierwsza strona poświęcona historii Ziemi Zagórowskiej. Powstała 31 lipca 2013 r. z inicjatywy trójki osób: Artura Paprzyckiego, Katarzyny Połom i Jarosława Buziaka.

Jej pomysłodawcą jest Artur Paprzycki, który ideą stworzenia takiego portalu podzielił się w lipcu 2013 roku z bibliotekarką Katarzyną Połom. Nasze wspólne pomysły i współpraca z regionalistą Jarosławem Buziakiem nadała “Miejscu z Historią” obecny  kształt.

Głównym zamysłem projektu jest przybliżenie i upowszechnienie historii Zagórowa, nie tylko za pomocą suchych faktów, lecz „ożywienie” jej za sprawą wspomnień i anegdot.

Założyliśmy, że nasza strona będzie miejscem, w którym publikować mogą wszyscy, którzy mają coś ważnego do przekazania: pasjonaci dziejów Zagórowa. W związku z powyższym – Wy również możecie współtworzyć „Miejsce z Historią”!  Mamy świetny przykład takiej współpracy: pod koniec 2017 roku nawiązał z nami kontakt Bogdan Michalski, Kanadyjczyk polskiego ( a dokładniej: zagórowskiego! ) pochodzenia. Jego artykuły o fascynujących losach emigrantów z naszego miasteczka podbiły serca wielu czytelników i doczekały się przedruków w lokalnej prasie.

Nad szatą graficzną bloga i nad korektą tekstów czuwa Katarzyna Połom, odpowiadająca również za naszą stronę na portalu społecznościowym Facebook.

W kwietniu 2019 roku udało się nam opublikować książkę, zawierającą zbiór artykułów autorstwa Bogdana Michalskiego, dotyczących losów emigrantów z Zagórowa w Ameryce.

W maju 2019 roku dołączyła do naszego zespołu Liliana Komorowska, specjalizująca się w poszukiwaniach materiałów archiwalnych, a w 2020 – Damian Kruczkowski, któremu nie brak energii, by odkrywać zapomniane historie i przybliżać je innym. 

Od połowy roku 2019 jesteśmy zarejestrowani jako stowarzyszenie zwykłe w Starostwie Powiatowym w Słupcy.

Pod koniec 2021 roku zakończyliśmy współpracę z panem Jarosławem Buziakiem, a ze strony – na jego życzenie – zdjęte zostały wszystkie artykuły jego autorstwa.

Obecnie wraz z grupą fascynatów lokalnej historii pracujemy nad historią parafii ewagelickiej w Zagórowie i jej członków. Złożone teksty są obecnie redagowane. Na portalu Pomagam.pl trwa zbiórka środków na wydanie książki.

Cały czas czekamy na Wasze historie, związane z naszym miasteczkiem – pomożemy je opracować i chętnie opublikujemy na naszej stronie.