Zagórów – Miejsce z Historią to pierwsza strona poświęcona historii Ziemi Zagórowskiej. Powstała 31 lipca 2013 r. z inicjatywy dwójki osób: Artura Paprzyckiego i Katarzyny Połom.

Głównym zamysłem projektu jest przybliżenie i upowszechnienie historii Zagórowa, nie tylko za pomocą suchych faktów, lecz „ożywienie” jej za sprawą wspomnień i anegdot. Pragniemy kontynuować dzieło naszego nauczyciela – regionalisty, Pana magistra Bogdana Grzonkowskiego, który większość swojego dorosłego życie poświęcił odkrywaniu i propagowaniu historii naszego regionu.

Artur Paprzycki, członek Ochotniczej Straży Pożarnej w Zagórowie i fotograf swoją ideą stworzenia portalu podzielił się w lipcu 2013 roku z Katarzyną Połom z Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Zagórów. Początkowo miał on zawierać tylko stare fotografie z opisem, ale szybko okazało się, że równie ważne – jeśli nie ważniejsze – są opowieści. Nasza wspólna pasja, pomysły i współpraca z regionalistą Jarosławem Buziakiem nadała “Miejscu z Historią” pierwotny kształt.

W kwietniu 2019 roku udało się nam opublikować książkę, zawierającą zbiór artykułów autorstwa Bogdana Michalskiego, dotyczących losów emigrantów z Zagórowa w Ameryce.

W maju 2019 roku dołączyła do naszego zespołu Liliana Komorowska, specjalizująca się w poszukiwaniach materiałów archiwalnych, a w 2020 – Damian Kruczkowski, któremu nie brak energii, by odkrywać zapomniane historie i przybliżać je innym. 

Pod koniec 2021 roku zakończyliśmy współpracę z panem Jarosławem Buziakiem, a ze strony – na jego życzenie – zdjęte zostały wszystkie artykuły jego autorstwa.

Założyliśmy na samym początku, że nasza strona będzie miejscem, w którym publikować mogą wszyscy, którzy mają coś ważnego do przekazania: pasjonaci dziejów Zagórowa. W związku z powyższym Państwo również możecie współtworzyć „Zagórów – Miejsce z Historią”!  Mamy świetny przykład takiej współpracy: pod koniec 2017 roku nawiązał z nami kontakt Bogdan Michalski, Kanadyjczyk polskiego ( a dokładniej: zagórowskiego! ) pochodzenia. Jego artykuły o fascynujących losach emigrantów z naszego miasteczka podbiły serca wielu czytelników i doczekały się przedruków w lokalnej prasie.

Nad szatą graficzną bloga i nad korektą tekstów czuwa od początku Katarzyna Połom, odpowiadająca również za naszą stronę na portalu społecznościowym Facebook i na Instagramie. To głównie z nią kontaktujecie się Państwo, wysyłając do nas dokumenty, teksty, zdjęcia, zapytania.

Obecnie wraz z grupą fascynatów lokalnej historii pracujemy nad historią parafii ewangelickiej w Zagórowie i jej członków. Złożone teksty są obecnie redagowane. Na portalu Pomagam.pl trwa zbiórka środków na wydanie książki.

Cały czas czekamy na Wasze historie, związane z naszym miasteczkiem – pomożemy je opracować i chętnie opublikujemy na naszej stronie.