Pierwszy rozdział tej książki powstał dokładnie 20 lat temu…
Bogdan Grzonkowski, jeden z najbardziej oddanych propagatorów lokalnej historii, jako pierwszy rozpoczął prace nad książką o zagórowskich ewangelikach i w 2002 roku zamknął pierwszy jej rozdział. Zbieranie materiałów na dalszą część publikacji przerwała jego tragiczna śmierć, a sam temat został na długi czas zapomniany…
Zerwane ogniwo
Trzy lata temu Mirosław Słowiński zaproponował uzupełnienie luki w dotychczasowych publikacjach historycznych dotyczących Zagórowa trzech kultur: „Do kompletnego obrazu dziejów miasteczka brakuje nam jeszcze tylko historii ewangelików”- zauważył. Do inicjatywy natychmiast dołączyła grupa działaczy na rzecz lokalnej historii. Przy współpracy przedstawicieli Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Koninie, Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Zagórowie, redakcji strony „Zagórów – Miejsce z Historią” , Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Zagórowskiej, Stowarzyszenia Frydhof , Lokalnej Organizacji Turystycznej „Puszcza Pyzdrska” oraz innych, zainteresowanych tematem osób, zaczęły powstawać pierwsze teksty.
„Ufam, że praca Bogdana nie pójdzie na marne…”
Na wieść o rozpoczęciu prac nad naszą książką, pani Barbara Leśniewska, siostra Bogdana Grzonkowskiego przekazała nam materiały po zmarłym regionaliście. Wyraziła również zgodę na wykorzystanie tej części jego dorobku w przygotowywanej publikacji, mówiąc: „Ufam, że praca mojego Brata nie pójdzie na marne”. Wzięliśmy sobie te słowa do serca.
Nadszedł czas na wydanie tej książki
Równo dwadzieścia lat po powstaniu pierwszego rozdziału mamy gotową książkę, w niej ciekawe teksty, archiwalne fotografie, niezwykłe wspomnienia. Opowiemy Wam w niej o olęderskich osadnikach, kantorach i pastorach, żołnierzach Legionów i Werhmachtu, szlachetnym „niemieckim” lekarzu i szalonej wdowie po nim oraz zdradzimy część tajemnicy listów, ukrytych pod koniec wojny w ścianie pewnego domu. Poznacie dzięki nim ludzi z krwi i kości: rolników i mieszczan, bohaterów i tchórzy, patriotów oraz zdrajców. Przeżyjecie ich historie wraz z nami i uzmysłowicie sobie, jak ciekawą częścią społeczności ziemi zagórowskiej byli – i wciąż są – luteranie.
Rozpoczynamy zbiórkę funduszy na wydanie tej publikacji. Będziemy bardzo wdzięczni wsparcie naszej inicjatywy.
Pozdrawiamy serdecznie.
—–
Redaktorzy i autorzy tekstów:
Mirosław Słowiński, Katarzyna Połom, ks. Waldemar Wunsz, Bogdan Grzonkowski , Wiesława i Przemysław Kowalscy, Damian Kruczkowski, Łukasz Parus, Bogdan Michalski.
