TOWARZYSTWO GIMNASTYCZNE „SOKÓŁ”

zespol amatorski w zagorowie

 

Sporą zasługę w powstaniu harcerstwa w Zagórowie należy oddać „Sokołom”. Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Zagórowie założone zostało w 1912 roku.

Celem jego było „umoralnienie ducha, wykształcenie i wzmocnienie ciała poprzez ćwiczenia gimnastyczne, pomnąc na to, że jeżeli ciało zdrowe,to i dusza w nim zdrowa.”

 

Na ogólnych zebraniach prowadzono działalność kulturalno-oświatową, rozrywkową z wieczorkami literacko-muzycznymi.

Początkowa działalność Sokoła dokonywała się pod atrakcyjnymi dla dorosłej młodzieży hasłami gimnastyki i ruchu, skupiano ją w celu łączenia czynności sportowych z akcją narodowo-wychowawczą w szerokim rozumieniu. Te ostatnie wraz z częścią artystyczną często przeważały nad ćwiczeniami gimnastycznymi.

Większość członków „Sokoła” stanowili rzemieślnicy, drobni młodzi kupcy i urzędnicy. Działacze inteligenccy wnosili do organizacji wkład jako prelegenci, inspiratorzy obchodów rocznic narodowo-historycznych oraz symboli jak: mundur, oznaka „Sokół”, sztandar, pieśni.

„Sokoli” brali udział w obchodach, pochodach, wieczornicach, jubileuszach, pogrzebach zasłużonych czy popularnych działaczy, procesjach kościelnych i innych imprezach. Na swych wewnętrznych wieczorkach pielęgnowano pieśni, tańce i muzykę narodową, wprowadzono recytację wierszy patriotycznych, dbano o znajomość dziejów ojczystych, przez odczyty i lekturę. Czasem urządzano przedstawienia amatorskie. Założycielami i pierwszymi organizatorami od roku 1912 byli: Franciszek Łukaszewski – pierwszy prezes oraz czynni członkowie: Gołębiowski Józef, Nyszler Władysław, Milicz Teodor, Kołata Kacper, Chłodnicki StefanWitkowski Władysław, Dobrychłop Jan i inni.

Policja czujnie śledziła działalność „Sokoła”. W jej raportach pisano, że „gimnastyka nie jest dla nich głównym celem, lecz agitacją narodową i polityczną, prowadzoną tak gorliwie, że obawiać się należy wykroczeń i tym trzeba przeciwdziałać” . Toteż stały nadzór i złośliwe represje były na porządku dziennym. Policja rosyjska z reguły traktowała gniazda „Sokoła” jako organizację polityczną, do której „Sokół” dążył i przekształcił się w nią.

W organie związkowym „Sokole” pisano: „na pierwszym planie naszych zadań to fizyczne wychowanie i kształcenie ducha prawdziwie obywatelskiego, narodowego, zdolnego w każdej chwili do najwyższej ofiarności i do spełniania z całym zaparciem się siebie obowiązków dla dobra narodu”. Polecano gniazdom organizowanie systematycznych kursów nauki czytania i pisania po polsku, historii i literatury ojczystej, krajoznawstwa, a także pieśni narodowych. Nakazywano, aby każdy człowiek Związku Sokołów Polskich był ofiarnym i czynnym patriotą, gotowym do najwyższych ofiar dla Ojczyzny. „Sokół” w Zagórowie posiadał własną orkiestrę dętą orkiestrę.

 

Kurier Słupecki nr 221 z 2007 r.

Autor: Dorota Woźniak – Rosadowska

Foto: zbiór Jarosława Buziaka

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s