Grupa uczniów ze szkoły podstawowej w Golinie mierzy się z zadaniem konkursowym „Niezwyciężeni 1918- 2018”, polegającym na odkryciu i upamiętnieniu wybranej postaci odznaczonej Medalem Niepodległej. Uczniowie zdecydowali się wybrać postać pochodzącego z Zagórowa Czesława Brzega, zamordowanego w Katyniu funkcjonariusza Policji Państwowej i uwiecznić ją przy wykorzystaniu możliwości, jakie dają nowoczesne technologie. Zamysłem młodzieży jest stworzenie vloga ( wideobloga ) o życiu i osiągnięciach naszego „katyńczyka”.

Prowadząca uczniowski projekt nauczycielka historii, pani Jolanta Krawczyk zwróciła się do naszej biblioteki o pomoc w organizacji spotkań z żyjącymi członkami rodziny Brzegów, znajomymi oraz o wsparcie w poszukiwaniu materiałów historycznych. Część takowych przechowujemy w zbiorach naszej biblioteki ( m.in. archiwalne numery lokalnych gazet, w tym „Zagórowski Czas” ), jednak większość „perełek” znajduje się w posiadaniu pana Andrzeja Bernata, dyrektora szkoły podstawowej w Zagórowie i prezesa Fundacji Zagórowian „Pro Memoria”. Pan Andrzej przyjął zaproszenie dyrektor Katarzyny Nowickiej do współpracy i pojawił w bibliotece z teczką pełną fascynujących zbiorów. Ze zgromadzonych przezeń materiałów Czesław Brzeg jawi nam się jako kochający ojciec i mąż, patriota i oddany obowiązkom zawodowym funkcjonariusz policji kryminalnej.
Projekt uczniów golińskiej podstawówki sprowokował i mnie do zajrzenia do własnego archiwum, w którym dotąd ukrywałam eseje historyczne, pisane przed blisko dwudziestoma laty. Wśród nich „Katyń – Golgota Wschodu” – praca konkursowa powstała w 2000 roku pod okiem mojego ówczesnego nauczyciela historii, Pana Bogdana Grzonkowskiego, nagrodzona wyróżnieniem na szczeblu wojewódzkim ( i nie wyciągana z teczki co najmniej od 15 lat! ). Zbierając materiały do eseju miałam przyjemność spotkać się z synem Czesława Brzega, panem Mieczysławem i jego żoną, by wysłuchać ich wspomnień i refleksji. Wtedy otrzymałam również kopię listu, w którym drugi z synów Czesława, Włodzimierz, wspomina podróż do Miednoje ( wziął wówczas udział w pogrzebie pomordowanych ). To była niezwykle emocjonująca wizyta i swoje wrażenia starałam się jak najlepiej ( na moje ówczesne umiejętności ) uwiecznić w mojej pracy. I chociaż dzisiaj jestem nieco skonfundowana idealistyczną wymową mojego „dzieła”, postanowiłam podzielić się nim z dziewczynami, pracującymi nad realizacją vloga o Czesławie Brzegu.
To było bardzo owocne spotkanie ( zdradzę, że nie ostatnie ), podczas którego uczennice ze szkoły w Golinie zebrały mnóstwo informacji o bohaterze vloga.
Trzymam kciuki za powodzenie projektu. Państwa proszę o to samo.