Czy dzieje zagórowskich ewangelików doczekają się szerszej publikacji?

Bardzo byśmy tego chcieli, ale bez Państwa pomocy nie mamy większych szans. Co prawda część osób zajmujących się historią regionalną jest w posiadaniu informacji, czy zdjęć, jednak nadal jest to za mało, by porwać się na większą sprawę, jaką jest rzetelna publikacja. Zdecydowaliśmy się – jako Stowarzyszenie „Zagórów -Miejsce z Historią” – połączyć siły z :

  • Parafią Ewangelicko-Augsburską w Koninie,
  • Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Zagórowie
  • Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Zagórowskiej
  • Stowarzyszeniem Frydhof
  • Lokalną Organizacją Turystyczną „Puszcza Pyzdrska”

i wspólnie zebrać wszystkie fragmenty tej układanki w całość. Pomysł tej współpracy został zainicjowany przez pana M. Słowińskiego ( Dom Gościnny „Gęsi Puch” ) i Łukasza Parusa ( MGOK Zagórów ).

Po spotkaniu organizacyjnym w dniu 10 września br. Łukasz napisał:

Od lewej: Przemysław Kowalski ( LOT „Puszcza Pyzdrska, Katarzyna Połom i Aneta Węcławiak ( Stowarzyszenie „Zagórów – Miejsce z Historią” ), Waldemar Wunsz ( proboszcz Parafii Ewangelicko Augsburskiej w Koninie ), Mirosław Słowiński. Fot. Łukasz Parus

W ubiegłym roku z inicjatywy pastora Wunsza upamiętniono ewangelików z Gminy Zagórów w postaci tablicy zainstalowanej na kościele ewangelickim. To wydarzenie ponownie przywołało chęć posiadania książki o ewangelikach. Ponadto od kilkunastu lat gromadzone są dokumenty o przedwojennym wielokulturowym Zagórowie na potrzebę tworzenia narracji o wieloletnich sąsiadach Polakach, Żydach i Niemcach, a precyzyjnie rzecz ujmując o chrześcijanach, starozakonnych i ewangelikach . Istnieją książki o Zagórowie, publikacja dotycząca Żydów. Brakuje opracowania o ewangelikach. W trakcie zebrania podjęto decyzję, aby połączyć siły i wspólnie stworzyć książkę. Okazało się, że posiadane dokumenty mogą nie wystarczyć, więc lokalni badacze wkrótce będą (…) mieszkańców Gminy Zagórów o podzielenie się wspomnieniami, opowieściami bądź kopiami fotografii dotyczących ewangelików. Zebrany materiał zostanie włączony do opracowania. Grupa inicjatywna jest na razie na etapie porządkowania i zbierania dokumentów. Ma nadzieję, że za kilka miesięcy uda się z połaci, skrawków, wspomnień i fotografii utkać opowieść o ewangelikach z Gminy Zagórów.

Bogdan Grzonkowski, jeden z najbardziej oddanych propagatorów lokalnej historii, rozpoczął prace nad książką o zagórowskich ewangelikach ponad 10 lat temu, na krótko przed swoją tragiczną śmiercią. Konieczność kontynuowania Jego dzieła rozumie się zatem sama przez się, zaś dzięki uprzejmemu wsparciu Siostry Pana Bogdana, Pani Barbary Leśniewskiej i Jej Męża, Pana Jerzego, mamy dostęp do notatek historyka.

Jeśli jesteście Państwo w posiadaniu jakichkolwiek informacji, jakie mogą nam pomóc – zapraszamy do kontaktu. Można kontaktować się z nami również za pomocą poniższego formularza kontaktowego:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s