Pierwsze liceum w Zagórowie

Autor: Adam Krzynicki

Czy wiedzieliście Państwo, że pod koniec lat 40-tych funkcjonowało w Zagórowie liceum ogólnokształcące? Jednak już na początku lat 50-tych młodzież z naszego miasteczka musiała dojeżdżać do szkół średnich do Konina czy Jarocina.

Dlaczego pierwsze liceum w Zagórowie istniało tak krótko? 

W 1945 roku zakończyła się druga wojna światowa, a w budynku u zbiegu ulic Kościelnej i Zdrojowej wznowiła działalność szkoła podstawowa (wtedy siedmioklasowa). We wrześniu 1948 r. w tym samym obiekcie rozpoczęło działalność czteroletnie liceum ogólnokształcące [1]. Uczyli nauczyciele z Zagórowa, przyjeżdżała także nauczycielka z Poznania oraz nauczyciel z Kalisza. W tamtych latach numeracja klas była inna; klasy w liceum miały oznaczenia od ósmej do jedenastej.

To liceum istniało tylko kilka lat. Około roku 1950 bowiem nastąpiły wydarzenia, które zaważyły na szkolnictwie średnim w naszym mieście na kolejnych pięćdziesiąt lat. Były to czasy nasilającej się monopolizacji władzy komunistycznej i wzrastającego terroru wymierzonego we wszystkie działania sprzeciwiające się stalinizmowi w Polsce. Wydarzenia w Zagórowie były małym fragmentem oporu społeczeństwa polskiego przeciw totalitarnym prosowieckim rządom.

Kilku uczniów liceum w Zagórowie usunęło z klas wizerunki ówczesnych komunistycznych dygnitarzy [2]. Portrety zostały wyrzucone przez młodych ludzi za szkołę. Rozpoczęło się śledztwo, podejrzani uczniowie zostali aresztowani [3], a jeden z nich – zesłany do pracy w kopalni ( dopiero po wielu latach otrzymał odszkodowanie). Wówczas władze komunistyczne zlikwidowały liceum w Zagórowie po zaledwie dwóch latach działalności. Oprócz powodu jakim był uczniowski wybryk, podano jako przyczynę brak odpowiednich warunków budowlanych dla klas licealnych. Jak wspominają starsi mieszkańcy Zagórowa, sprawa ta była w mieście szeroko komentowana.

Dopiero w sześć lat po tych zdarzeniach ( rok szkolny 1957/58 ) powstała Szkoła Przysposobienia Rolniczego. Podobnie jak wcześniej liceum, zlokalizowana została w budynku szkoły podstawowej przy ulicy Kościelnej 12.

Rok szkolny 1999/2000 rozpoczął kolejny etap szkolnictwa średniego w naszym mieście, a absolwenci szkół podstawowych mogli wybrać kontynuację edukacji na kierunkach: Technikum Żywienia, Liceum Agrobiznesu (dla młodzieży), Technikum Rolniczego dla dorosłych po szkole zasadniczej oraz 2 letniej Szkoły Policealnej dla dorosłych – technik agrobiznesu w nowo wybudowanym budynku przy ulicy Pyzderskiej 75. Liceum ogólnokształcące powraca do Zagórowa dopiero w kolejnym roku szkolnym…

                                                             
                                                              28.07.2020

Przypisy:

[1] Dotychczasowa nazwa szkoły tj. Publiczna Szkoła Powszechna III stopnia otrzymała nazwę Państwowa Szkoła Ogólnokształcąca stopnia podstawowego i licealnego w Zagórowie. Od tego roku szkoła stała się jedenastoletnią szkołą rozwojową z ósmą klasą stopnia licealnego liczącą 45 uczniów. Dyrektorem tej placówki został mianowany Jan Wróblewski. 

[2]  M.in. portrety Lenina, Stalina, Bieruta oraz marszałka Rokossowskiego,.

[3] Wśród uczniów byli m.in. Tadeusz Pęczkowski, Pawlicki, Garbaciak.

Linki:

http://www.zszagorow.eu/?pl_historia-szkoly,22

https://www.spzagorow.pl/index.php/szkola/historia-szkoly

Jedna uwaga do wpisu “Pierwsze liceum w Zagórowie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s