Towarzystwo „Zagórowianka”

Towarzystwo „Zagórowianka” w latach międzywojennych prowadziło teatr amatorski, organizowało wycieczki, imprezy kulturalne i sportowe oraz prowadziło własną bibliotekę. Zrzeszało liczne grono pełnych pasji mieszkańców naszego miasteczka. Tyle wiadomo z publikacji „Krótka historia miasta Zagórowa” Zygmunta Pęcherskiego z 1957 r., która jako jedyna wspomina o działalności stowarzyszenia. Jeśli ktokolwiek z Panstwa miały jakieś szersze informacje , proszę o kontakt.

Towarzystwo „Zagórowianka”, fot. z rodzinnego archiwum T. Molskiego

W Dzienniku Urzędowym Województwa Łódzkiego z dn. 3.12. 1923r. w obwieszczeniach o rejestracji stowarzyszeń znalazłam taką adnotację:

Na zasadzie postanowienia Województwa z dnia. 19-11.1923 r. L. Pr. 2078 (6) III wciągnięto do rejestru Stowarzyszeń i Związków Nr. 762 Klub Sportowy „Zagórowianka” w Zagórowie, powiatu Słupeckiego.

Po II wojnie światowej organizacja nie wznowiła działalności w tak wszechstronnej formie.

Dzięki przeprowadzonym w przeciągu kilku lat rozmowom udało mi się zebrać nieco wspomnień związanych z działalnością tego stowarzyszenia, ale to wciąż za mało na ciekawy artykuł. Nadal poszukuję: zdjęć, wspomnień, notatek… I będę bardzo zobowiązana, jeśli ktoś z Czytelników wie coś więcej na temat „Zagórowianki” i zechciałby się podzielić swoją wiedzą.


Powyższą fotografię otrzymałam od Pana Tadeusza Molskiego, którego matka, z domu Kalinowska, należała do stowarzyszenia. Zachęcam do przyjrzenia się zdjęciu z uwagą – może ktoś z Państwa rozpozna osoby na nim uwiecznione?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s