Zagórów w starej prasie : sklepy, firmy, zakłady po odzyskaniu niepodległości

Stara prasa i inne wydania są doskonałym źródłem wiedzy o tym, co i gdzie znajdowało się kiedyś w mieście. Jakie były sklepy, jakie zakłady, na jakiej ulicy, kto był właścicielem. Niekiedy możemy też przeczytać od którego roku dany sklep, czy zakład istniał. Jest to doskonałe źródło również do poszukiwań genealogicznych. Najwięcej takich informacji możemy zaczerpnąć z wydań „Obwieszczenia Publiczne: dodatek do Dziennika Urzędowego Ministerstwa Sprawiedliwości”. Tam bowiem są wykazy firm, które musiały być wpisane do rejestru handlowego. I to jest właśnie źródło zamieszczonych poniżej wycinków.

Pojęcie rejestru handlowego wprowadziło na terenie Królestwa Polskiego rozporządzenie Generała Gubernatora Warszawskiego z 1916r. o rejestrze firmowym i firmach handlowych. W Polsce niepodległej Rejestr Handlowy został powołany do życia dekretem Naczelnika Państwa z dnia 7 lutego 1919r. wraz z rozporządzeniem ministra sprawiedliwości z dnia 22 kwietnia 1919r.o rejestrze handlowym i prowadzony był w sądach okręgowych od 1919 r. Zagórów podlegał w tej kwestii pod sad w Kaliszu. Sprawy te regulował dział A. Kodeks handlowy z dnia 27 czerwca 1934r., wprowadzono definicję kupca, jako osoby prowadzącej przedsiębiorstwo zarobkowe. Mogła nim być osoba fizyczna i osoba prawna. Kodeks handlowy wprowadził rozróżnienie na kupców podlegających rejestracji oraz nie mających takiego obowiązku.

Wracamy do mieszkańców Zagórowa. Co wiemy? Gdzie w I połowie XX wieku był sklep z żywnością, a gdzie z guzikami? Kogo można było spotkać za ladą? Musimy pójść na zakupy na tę ulicę, czy na inną? Najprzyjemniej byłoby czytać o tym wszystkim, trzymając w ręku delikatne, stare karty papieru. Rzadko kto może mieć tę przyjemność. Dobrze wiec, że mamy biblioteki cyfrowe. Każdy zatem może mieć do nich dostęp. Zdigitalizowane wydania to ogromne źródło wiedzy.

Po I wojnie światowej na dużą skalę rozwija się w Zagórowie przedsiębiorczość, jak zresztą i w innych miejscowościach. Po odzyskaniu niepodległości handel i przemysł praktycznie nie istniały. I wówczas ludzie majętni i przedsiębiorczy zakładają firmy, sklepy, zakłady. Oto niektóre znalezione informacje. Warto wczytać się w poniższe wycinki. Może znajdziemy swojego dziadka lub innego przodka. Być może na Twojej ulicy, tuż obok, był niegdyś sklep? Poszukiwania są tak przyjemne. Starałam się zebrać możliwie jak najwięcej wpisów do rejestru, by Wasza droga do poznawania historii była krótsza niż moja.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s